ДЕЛЕГАЦИЈА ХРВАТСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ВИЈЕЋА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ ПОСЈЕТИЛА ГИМНАЗИЈУ

Objavljeno:13-12-2017

Делегација Хрватског националног вијећа из Суботице, предвођена предсједником Извршног одбора г. Дарком Сарићем Лукендићем, посјетила је у уторак, 12. децембра 2017. године, Српску православну општу гимназију „Кантакузина-Катарина Бранковић“ у Загребу. С наставним особљем Школе госте је дочекао протојереј-ставрофор Слободан Лалић, в.д. директора Гимназије.
Господин Сарић Лукендић је истакао да ће активности Хрватског националног вијећа у наредном периоду бити усмјерене на оснивање школског центра у Суботици. Упознавање искустава које на овом пољу има наша Гимназија био је непосредан повод за сусрет. Гостима је представљен програм рада, изазови и услови у којима већ тринаест година успјешно ради Српска православна општа гимназија у Загребу. Гости су упознати са односима Гимназије према надлежном Министарству, као и преузетим обавезама Оснивача. Гости су обишли зграду и сусрели се са ученицима.
Хрватско национално вијеће (ХНВ) је највише заступничко тијело Хрвата у Републици Србији, изабрано ради остваривања права на мањинску самоуправу. Основано на темељу Закона о заштити права и слобода националних мањина Републике Србије из 2002., гдје представља хрватску националну мањину у подручју службене употребе језика, образовања, информисања и културе, учествује у процесу одлучивања или одлучује о питањима из тих подручја и оснива установе из ових подручја.