БОЛЕСТИ ОВИСНОСТИ – ТЕМА НОВЕ ТРИБИНЕ

Objavljeno:18-03-2013

У понедељак, 18. 03. 2013. године угостили смо нашу школску лијечницу др Ружицу Орловић. Докторица се љубазно одазвала позиву да буде гост нове трибине и да с ученицима подијели важне информације везане за болести овисности.
Др Орловић је најприје говорила о врстама легалних и илегалних средстава овисности и њиховој распрострањености међу младима. Ученици су сазнали како алкохол, пушење цигарета и конзумирање дрога утјечу на здравље, на понашање, на когнитивно функционирање и на који начин се овисност заправо и ствара. Упознали смо се и са статистичким подацима који говоре о предиспозицијама за развој одређених болести (рак гуштераче, једњака, срчани и мождани удар и сл.) услијед кориштења опојних средстава. Наша гошћа је истакла симптоме на основу којих се може препознати овисност и ефекте које опијати изазивају, с посебним акцентом на посљедице које имају психоактивне и халуциногене супстанце, неријетко и са смртним исходом. Докторица је професионалним приступом и илустрирањем ситуација из свога рада посебно указала на штету коју овисност изазива, не само на физиолошком нивоу пропадања организма и развоја болести, већ и на социјалном и психолошком плану овисника и њихових породица.
Ученици су показали високу мотивисаност за ову тему и развили су лијепу дискусију с нашом докторицом. Највише их је занимало како се овисницима може помоћи, колико траје програм рехабилитације, који су знаци апстиненцијалне кризе, те симптоми физичке овисности о алкохолу. Докторица је стрпљиво одговарала на сва питања, чинећи атмосферу у Свечаној дворани угодном и неформалном. Наша гошћа је закључила трибину савјетом да најбољи начин превенције овисности јестe да се овисност никада ни не јави. Уз захвалност др Орловић на презентацији ове важне теме здравственог васпитања, договорен је и наставак сарадње.
Софија М. Стокућа, психолог