У ЗАГРЕБАЧКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ГИМНАЗИЈИ ПРОСЛАВЉЕН ДАН ШКОЛЕ – СВЕТИ САВА

Objavljeno:27-01-2017

У капели при Српској православној општој гимназији у Загребу Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански господин др Порфирије началствовао је Светом архијерејском Литургијом којом је прослављен Свети Сава, први архиепископ и просвјетитељ српски.

Митрополиту Порфирију су саслуживали протојереј-ставрофор Марко Ногић, протосинђел Венијамин, јеромонах Дионисије из манастира Ковиљ и ђакон Бранимир Јокић. Појањем су одговарали јеромонах Никон, протојереј-ставрофор Слободан Лалић и јереј Михајло Жикић. Литургији су присуствовали вјерници загребачке парохије, ученици и наставници Српске православне опште гимназије Кантакузина-Катарина Бранковић. Током богослужења Митрополит је са ученицима и наставницима пресјекао славски колач, а потом у бесједи говорио о Светом Сави који не би био толико велики и значајан, да је био само један велики човјек, са мноштвом својих квалитета, који је припадао једном народу, народу кога је културно и духовно уздигао, него због тога што је прије свега и изнад свега био човјек Христов, човјек Цркве Христове.
- Свети Сава је сав био љубав. Где год да је путовао, људи су га са радошћу дочекивали, а испраћали с тугом. Драга децо, ви то треба да знате, јер је данашњи дан ваш празник. Да би схватили ко је светитељ, ко је био Свети Сава, и сами морамо да се трудимо да живимо врлински. Свакако да нам знања и вештине којима се учимо у школи и које посједујемо помажу да кроз живот идемо лакше, да стекнемо позиције, упознамо свет, да стекнемо имања и породице. Међутим, без врлине и потицаја да свети будемо нисмо потпуни, рекао је Митрополит и позвао да нам Свети Сава буде пример за углед, да будемо спремни да чинимо добро, да добро чинимо по сваку цену, чак и онда када изгледа да услови нису за то. Да никада не одустанемо од тога да будемо добри људи, чак и више од тога – да будемо свети људи, а свети ћемо бити када своју доброту оплодимо молитвом. Једанпут или двапут дневно да се обратимо Богу да нам помогне. У исто време да будемо благодарни Богу на свему што нам даје. Ми смо склони да видимо све што је лоше, да региструјемо сваку ситницу и тиме се бавимо, а то нам трује живот. Многе дивне и добре ствари у нашем животу промичу и ми их не препознајемо, а њих има свакога дана, нагласио је митрополит Порфирије.
Прослава је настављена у свечаној дворани Духовног центра Светосавском приредбом Рускаја душа коју су припремили ученици Гимназије. Сала је била премала да прими све госте који су и ове године жељели да виде ученички труд, креативност и маштовитост. Светосавску химну је отпјевао ђачки хор, а драге узванике и госте поздравио је протојереј-ставрофор Слободан Лалић, директор Гимназије, и уз митрополита Порфирија издвојио изасланика градоначелника Града Загреба Славка Којића, амбасадорку Републике Србије Миру Николић са сарадницима, изасланика амбасадора Руске Федерације у Загребу Александра Стјепанова, предсједника Српског народног вијећа Милорада Пуповца, саборске заступнике Бориса Милошевића и Милу Хорвата, предсједника СПД Привредник, Шиму Јерчића из Канцеларије за односе са вјерским заједницама, универзитетске професоре у Загребу: Душана Маринковића, Наталију Видмаровић, Николу Сарапу и Хрвоја Класића, директоре и васпитаче загребачких школа и ученичких домова, родитеље ученика.
Потом је услиједило оно најљепше – интересантан и сјајно увјежбан програм гимназијалаца који је изазвао одушевљење присутних и гласне аплаузе. Традиционалне народне и духовне руске пјесме, одломци из дјела Тургењева, Љермонтова, Јесењина…приуштили су публици прави ужитак. Прослава Дана Школе настављена је дружењем и пригодним славским послужењем.