ПОСЈЕТА ПОЖЕШКОЈ БИСКУПИЈИ, КАТОЛИЧКОЈ ОСНОВНОЈ ШКОЛИ И ГИМНАЗИЈИ У ПОЖЕГИ

Objavljeno:27-02-2013

Узвраћајући посјету Преузвишеном Бискупу пожешком др Антуну Шкворчевићу који је прије нешто више од мјесец дана са директорима католичких школа Бискупије пожешке обишао Духовни центар и Српску православну општу гимназију „Кантакузина Катарина Бранковић“, у уторак, 26. фебруара 2013. године Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Господин Јован, у пратњи протојереја-ставорфора Слободана Лалића, в. д. директора Гимназије посјетио је Бискупију пожешку, те Католичку основну школу и Гимназију које дјелују при овој Бискупији.

Бискуп Шкворчевић је Митрополита Јована у срдачном разговору упознао са низом активности, изграђеним и обновљеним просторима, оформљеним институцијама, које дјелују на простору Бискупије пожешке од њеног успостављања јула 1997. године до данас, али и са плановима и пројектима који би тек требали да се остваре. Одмах је уочљиво да се посебна пажња посвећује младима, њиховом образовању и васпитању.

Стога је, у наставку посјете, Митрополит Јован са својим домаћином Бискупом Шкворчевићем управо посјетио образовне институције Пожешке бискупије: основну школу и гимназију у којој се проводе два програма, класични и општег усмјерења. Ученици основне школе су Митрополита Јована поздравили пјесмом, а потом се Митрополит упознао са оним старијим- гимназијалцима којима је пожелио успјех у учењу и раду. О раду школа говорили су директори г. Ивица Жуљевић и г. Роберт Мокри.

У сусрету са учитељима и наставницима, Митрополит је поздравио њихов труд и љубав коју имају према дјеци, јер звање учитеља је тешко и изнад свега одговорно, али доноси и изнимну радост, посебно када учитељ види и сусреће своје ученике као одрасле, зреле и оформљене људе. Договарана је и даљња сарадња, сусрети и посјете ученика и наставника наших Школа која дијеле заједничке програме и дио су цјелокупног образовања у Републици Хрватској, али настоје и своје полазнике упознати са темељним и трајним хришћанским вриједностима.

Посјету Пожешкој бискупији Митрополит је завршио обиласком катедрале Свете Терезије Авилске, те посјетом Свећеничком дому, у коме бораве пензионисани свештеници и свештеници који раде у бискупијским установама, затим Колегијуму бискупије и Средишњој бискупијској кухињи у којој се припремају оброци за ученике и Каритас бискупије.