ПРОСЛАВЉЕНА ШКОЛСКА СЛАВА И ДАН ШКОЛЕ СВЕТИ САВА

Objavljeno:28-01-2013

У недељу, 27. јануара 2013. године, прослављен је Дан школе и школска слава Свети Сава Први, Архиепископ и просветитељ српски.
Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Господин Јован служио је Свету архијерејску литургију у капели Светог Саве при Српској православној општој гимназији „Кантакузина Катарина Бранковић“. Митрополиту су саслуживали протојереј-ставрофор Душко Спасојевић, протојереј-ставрофор Слободан Лалић и ђакон Зоран Радић. Празник Светог Саве се прославља као Дан школе и слава ученика Гимназије који су заједно са професорима и верним народом присуствовали Светој литургији. Међу присутнима су били Његова екселенција Амбасадор Републике Србије г. Станимир Вукићевић и госпођа Боса Продановић, први саветник при Амбасади Србије у Загребу. Посебно задовољство чинило нам је присуство господина Недељка Тењовића, генералног секретара председника Републике Србије г. Томислава Николића. У капели Светог Саве Митрополит Јован је пресекао славски колач и обратио се присутнима говорећи о значају Светог Саве чија је личност и дело оставило неизбрисив траг у историји и култури српског народа ма где се он налазио. Ученицима је Митрополит поручио да увек буду руковођени светосавском мудрошћу и љубављу.

У свечаној дворани Гимназије усљедила је Светосавска академија, приредба коју су ученици великим уложеним трудом припремили на опште одушевљење присутних. Програм је отпочео химном Светом Сави коју је извео хор ученика Гимназије. Као својеврсна реакција на бројне проблеме којима смо окружени, али и у име Бранислава Нушића, чија је 75. годишњица смрти управо ове године, тема представе била је хумор, а драмским упризорењима и одличном глумом комада из Нушићевог Сумњивог лица и Аналфабета, Ковачевићевог Балканског шпијуна и Шекспировог дела Ромео и Јулија, ученици су доиста обрадовали, развеселили и насмејали присутне госте. Посебно освежење представљао је комад који су ученици извели на енглеском језику, Шпексир, где су ученици демонстрирали своје познавање енглеског језика, али и способност за писањем будући да су тај модерни комад, који се реферише на Шекспирове ликове Ромеа и Јулију, сами написали.

У овом делу програма највише се истакла драмска секција школе.

Уз Митрополита Јована и свештенство Саборног храма Преображења Господњег у Загребу, господина Недељка Тењовића, генералног секретара председника Републике Србије г. Томислава Николића, Амбасадора Републике Србије у Загребу г. Станимира Вукићевића и гостију из Амбасаде Србије, академији су присуствовали Амбасадорка Босне и Херцеговине Азра Калајџисалиховић, помоћник Министра управе Владе Републике Хрватске господин Борис Милошевић, господин Александар Толнауер председник Савјета за националне мањине Владе РХ, господин Саша Милошевић председник Српског националног вијећа града Загреба, ( који је као поклон Гимназији, а за потребе новинарске секције предао рачунар и фотоапарат ) и бројни други гости.

На Академији су ученицима уручене новчане награде Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског Господина Јована за изузетан труд. Награђено је четири ученика новчаном наградом од по 500,00 куна. Наградом за најбољи рад, писан као Светосавски темат, под насловом Слобода вере – едикт о верској толеранцији награђена је ученица четвртог разреда Љиљана Вукас. Награду корисника библиотеке са највише прочитаних наслова у току школске године добила је ученица четвртог разреда Бранислава Пеурача. Награду за свеукупне активности у школи добио је ученик другог разреда Стефан Рого, а награду за допринос и учешће у школским приредбама и промоцијама добио је ученик четвртог разреда Горан Винчић.

Програм Светосавске академије наставио се и након представе разноврсним презентацијама које су водили ученици у школским учионицама и кабинетима. Тако се у кабинету хемије могао измерити крвни притисак, израчунати индекс телесне масе, присуствовати неколицини покуса, као и суделовати у квизу познавања људског тела. Еколошка група обезбедила је за госте саднице цвећа из властитог узгоја, у језичком кабинету могло се истражити које су пословице присутне у латинском, енглеском, српском и хрватском језику. Такође, зидови школе били су украшени породичним грбовима које су осликали ученици историјске секције, али и фотографијама изложбе „Фотографија и физика“, које ће бити изложене у школи и наредне две недеље. Психолози су представили свој рад богатим визуелним плакатима.

Уз ученике који су учествовали у припреми и извођењу програма за Дан школе посебно су се истакли, велики труд и много времена уложили поједини професори (Јадранка Резић, Рајка Косановић, Снежана О. Башић, Самир Хасанагић, Ивана Србљан, Слађана Месарек, Софија М. Стокућа, а нарочито су биле ангажоване професорице српског језика и књижевности Петра Пушкар и физичког васпиатања Светлана Килибарда).

Ученици су организовали томболу са укупно осам награда за госте и учеснике - сретне добитнике.

Ручак за узванике припремљен је у великој трпезарији Гимназије.