РАДИОНИЦА ИКОНОПИСА И ОРНАМЕНТИКЕ

Objavljeno:09-05-2016

На Васкрсни уторак, 3. маја 2016. године у Српској православној општој гимназији Кантакузина-Катарина Бранковић у Загребу одржана је радионица иконописа и црквене орнаментике.
Једнодневну радионицу, коју је водила професорица Јелена Хинић, доцент на Високој школи СПЦ за уметност и консервацију у Београду, је похађало четрдесет полазника. Уз домаћине, ученике СПОГ-а, полазници су били ученице и ученици Женске опће гимназије Дружбе сестара милосрдница из Загреба, Католичке гимназије из Пожеге, Исламске гимназије др Ахмед Смајловић из Загреба и Школског центра у Марушевцу Адвентистичке цркве у Хрватској.
Учеснике радионице, у име Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског господина др Порфирија поздравио је протојереј-ставрофор Слободан Лалић, в. д. директор Гимназије, који је указао на значај иконе у православљу.
- Данас се појам икона користи на најширем пољу људског дјеловања, од компјуторских софтвера до модерне културе. Ипак, када говоримо о православној икони тада на уму имамо много дубљу истину и откривамо вишу тајну - истакао је свештеник Слободан Лалић, а професорица Хинић је прије самог рада полазнике упознала са техникама израде икона, мијешањем боја у праху са везивом итд. Професорици Хинић је помагала њезина асистентица Мара Огњеновић.
Након више часова рада и угодног дружења вршњака полазници су поред нових искустава са собом понијели и своје радове – прве насликане иконе и орнаменте.
У припреми радионице учествовале су вјероучитељица СПОГ-а Ранка Бркић и наставница Рајка Косановић.
Радионицу која је организована у оквирима пројекта Међурелигијска култура и суживот вјерских заједница Града Загреба посјетила је мр Катарина Милковић из Градског уреда за образовање.
У наставку погледајте прилог о догађању на емисији Хрватске радиотелевизије Духовни изазови и прочитајте утиске ученике Католичке гимназије у Пожеги.

Захваљујемо се ученицима и колегама из школа које су учествовале на радионици.

Радионица на којој смо се упознали с иконама и начином на који оне настају научила нас је многочему. Прије свега научила нас је стрпљењу – иначе, 4 сата сликања своје прве иконе није био лак и брз посао. Затим нас је научила сурадњи и помагању, јер није свима ишло од руке сликати икону па је многима била потребна помоћ пријатеља из клупе. Но, највише од свега научила нас је братској љубави, јер кад сам погледао око себе нисам видио православце, муслимане, адвентисте и католике, видио сам младе људе, људе које не занима мржња коју су намјерно наметнули неки тамо ”велики” људи, већ младе људе који желе створити бољу будућност, неоптерећене младе људе који су спремни помоћи свима, који не мјере човјека према вјери и нацији. Упознао сам младе људе који живе са својим Богом. Упознао сам младе људе који живе за будућност, а не за прошлост.
Д. Зубовић, ученик Католичке гимназије из Пожеге
Доиста је било задовољство боравити у овој прекрасној образовној установи која је унаточ својој модерности одисала традиционалношћу народа и вјере која је ту установу основала. Такођер се сматрам привилегираним што сам се окушао у техници о којој нисам ни сањао те што сам имао могућност радити с професионалним алатима и материјалима какви су доступни углавном само умјетницима или, некада, краљевским сликарима. Одушевљен сам менторицом професорицом Хинић која нас је водила те нас научила разним техникама сликања, сјенчања и текстурирања. Спознао сам колико су православне иконе богате разним техникама а управо то је арс или техне – умијеће односно вјештина. Савршенство се у овој техници постиже сатима вјежбања и годинама искуства што заслужује посебно поштовање и дивљење. Доиста, ово је било искуство које бих сваки пут изнова проживио!
Б. Разумовић ученик Католичке гимназије из Пожеге
( преузето са сајта http://katolicka-gimnazija.hr/index.php/2016/05/05/ikonopisci-kg-a/ )