ПРОСЛАВЉЕН ДАН ШКОЛЕ – СВЕТИ САВА

Objavljeno:28-01-2016

У капели при Српској православној општој гимназији у Загребу Његово Високопреосвештенство митрополит загребачко-љубљански господин др Порфирије началствовао је Светом архијерејском Литургијом којом је прослављен Свети Сава, први aрхиепископ и просвјетитељ српски
Митрополиту Порфирију су саслуживали протосинђел Венијамин и јеромонах Дионисије из манастира Ковиљ и ђакон Бранимир Јокић. Појањем су одговарали јеромонах Никон, јереј Михајло Жикић и брат Драгољуб Гарић. Литургији су присуствовали вјерници загребачке парохије, ученици и наставници Српске православне опште гимназије Кантакузина Катарина Бранковић. Током богослужења Митрополит је са ученицима и наставницима пресјекао славски колач, а потом у бесједи говорио о Светом Сави који се најприје учио ономе што је најважније, а то је закон Божији.
- Научивши се у том закону, задобио је просвећен ум и добио просвећено срце и могао да има истинска и права знања која су неопходна за аутентичан и прави живот, рекао је Митрополит и нагласио да, иако је Свети Сава много тога први урадио и покренуо у нашем роду, његов суштински и највећи допринос је то што је био свет, а из те светости све остало у његовом животу извире. Ми га имамо као патрона, али треба да се, колико је могуће, и угледамо на њега и његов живот.
Прослава је настављена у свечаној дворани Духовног центра Светосавском приредбом Завичај – музика ријечи који су припремили ученици Гимназије. Сала је била премала да прими све госте који су и ове године жељели да виде ученички труд, креативност и маштовитост. Светосавску химну је отпјевао ђачки хор, а драге узванике и госте поздравио је протојереј-ставрофор Слободан Лалић, директор Гимназије, и уз митрополита Порфирија издвојио изасланицу предсједника Србије Станиславу Пак Станковић, изасланицу градоначелника Града Загреба Катарину Милковић, амбасадорку Републике Србије Миру Николић са сарадницима, војне аташее Србије, Русије и Аустрије у Хрватској, предсједника Српског народног вијећа Милорада Пуповца, предсједника СКД Просвјета Чедомира Вишњића, Наду Зидар Богади из Министарства знаности, образовања и спорта, Славка Којића, директора Градског уреда за финансије, универзитетске професоре у Загребу: Душана Маринковића, Ђуру Медића, Наталију Видмаровић и Милана Матијевића, директоре и васпитаче загребачких школа и ученичких домова, родитеље ученика.
О лику и дјелу Светог Саве говорио је митрополит загребачко-љубљански господин др Порфирије, предсједник Школског одбора.
- Данас славимо светитеља који је родоначелник духовности у Срба, који је једном за свагда на вододелници историје одредио ток и правац начина постојања српског народа. То су хришћански етос и православна вера, рекао је Митрополит нагласивши да је величина Светог Саве прије свега у томе што је он човек који је у апсолутном смислу те речи остварио јеванђеље Христово и највећу заповест о љубави.
- Читавим својим бићем Свети Сава је волио Бога, а исто тако и сваког другог човека. Те две координате су одредиле свеукупно његово деловање на свим другим пољима. Као светитељ и човек љубави, Свети Сава јесте највећи међу Србима, али је и универзалан човек који је отворен у односу на све друге људе и као светитељ припада читавом свету.
Присутне су поздравили изасланица предсједника Србије Станислава Пак Станковић, изасланице градоначелника Града Загреба Катарина Милковић и Нада Зидар Богади, а амбасадорка Србије је уручила два Тесла таблет уређаја најбољим ученицима Школе.
Потом је услиједило оно најљепше – интересантан и сјајно увјежбан програм гимназијалаца који је изазвао одушевљење присутних и гласне аплаузе. Путописи кроз Далмацију Милоша Црњанског и текстови о завичају Исидоре Секулић у сјајној интерпретацији ученица Милице Н. и Јерине С. приуштили су публици прави ужитак. Сличан доживљај изазвала и Ујевићева антологијска пјесма Одлазак, коју је у ноте ставио и отпјевао Арсен Дедић, а извео је ученик Раде М. Драмска и фолклорна секција извели су Личко коло и моравац, као и осмишљену кореографију познатог мјузикла Бриљантин.
Прослава Дана Школе настављена је дружењем и пригодним славским послужењем.