МОЛЕБАН ЗА ПОЧЕТАК ШКОЛСКОГ РАДА У СРПСКОЈ ПРАВОСЛАВНОЈ ОПШТОЈ ГИМНАЗИЈИ У ЗАГРЕБУ

Objavljeno:15-09-2015

У капели Светог Саве на Светом Духу у Загребу дана 15. 9. 2015. године служена је Божанствена Литургија и Молебан за благословен почетак школског рада у новој школској години. У Евхаристијском сабрању учествовали су ученици и наставници Гимназије којима се обратио Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански господин др Порфирије, предсједник Школског одбора Гимназије.
У топлој и непосредној бесједи Митрополит је истакао да је усвајање знања неопходно у животу сваког човјека, а постојање школских установа потврђује да се оно не стиче искључиво ослањајући се на своје способности, већ да човјек мора да слуша, да чује, да учи и буде поучаван.
- Морамо да научимо да пониремо у себе и откривамо какви ми то треба да будемо као људи. Важно је да смо свјесни да овдје развијамо своје интелектуално биће, али и своје морално и духовно биће. Само то двоје у јединству могу да дају квалитетног, доброг човјека, нагласио је Митрополит.
Митрополит Порфирије је свим ученицима и запосленима у Гимназији пожелио сретну, успјешну и благословену школску годину, а ученицима који су уписали први разред да брзо савладају осјећај удаљености од дома и још брже ову кућу осјете као своју, те да у својим професорима не виде само предаваче, већ да у њима пронађу блиске људе, истинске пријатеље. У том смислу Митрополит је препоручио себе лично и сво свештенство које ће увијек да их подржи.
У школској 2015/2016. години Српска православна општа гимназија Кантакузина Катарина Бранковић уписала је једанаесту генерацију полазника. Први разред је уписало 19 ученица и ученика од којих је 18 из Републике Хрватске и један ученик из Републике Србије.