СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ГИМНАЗИЈА \"КАНТАКУЗИНА КАТАРИНА БРАНКОВИЋ\" СУДЈЕЛОВАЛА НА МАНИФЕСТАЦИЈИ \"НОЋ КЊИГЕ 2015.\"

Objavljeno:30-04-2015

Српска православна општа гимназија КК Бранковић по први пут учествовала на манифестацији Ноћ књиге која се одржала 2015/04/23. у више од 180 градова и места широм Хрватске те окупила око 400 учесника - културне центре, али и разне друге установе као што су затвори, болнице, домови за децу и старије, галерије, музеји, школе и други.

Најдужа ноћ културе у Хрватској, Ноћ књиге, одвија се на Светски дан књиге и ауторских права (23 април). Како се дан раније, 22 април, обележава и Дан хрватске књиге, ова два важна датума повезују се у јединствену манифестацију, у сврху промовисања књиге, културе читања, аутора и издаваштва.
Наша Школа ове је године по први пут учествовала на овој манифестацији која слави свој четврти рођендан. Циљ је био да промовише културу читања те повеже ученике са штампаном речју кроз низ разних догађања које су осмислили професори школе.
Координаторка активности била је проф. Кораљка Богдановић, библиотекарка, а професори - Мира Бићанић, Самир Хасанагић, Јадранка Резић те Станка Маћешић водили су богат програм. Одазив ученика био је велик, а цела манифестација у школи постигла је више него задовољавајући успех.
Кроз занимљиве радионице, округле столове, филмске пројекције и сл. Професори су успели приближити књигу ученицима, а атмосфера је била пријатна и пријатељска - кроз смех и забаву успели су да остваре циљ манифестације.
Програм је почео у 18.00 сати са пројекцијом филма \"Убиство с предумишљајем\" снимљеног према роману Слободана Селенића након које је уследила расправа о томе да ли књига оставља већи утицај или пак филм. Следећа од радионица био је округли сто на тему \"Аутори и њихова дела\" на којој су ученици дискутовали о својим најбољим писцима, њиховим биографијама и делима те треба напоменути да су њихова запажања била на врло високом нивоу и да су својим професорима показали колико воле књигу те колико зрело размишљају. Уследио је \"Интерактивни поетски кружок\" на којему се пјевало на енглеском језику, а није недостајало ни добре забаве. У духу енглеског језика наставило се такмичење у срицању \"School by Night\" на којему је прво место освојио Стефан Рого, ученик 3. разреда. Одржала се и пројекција филма \"Расхомон\" култног редитеља Акире Куросаве, а манифестација је завршила доделом вредних награда победницима такмичења у срицању.
Приликом ове манифестације одржано је представљање Монографије Српске православне опште гимназије поводом 10. годишњице рада Школе коју је приредила проф. Мира Бићанић, а Монографију је представио проф. С. Хасанагић. Кроз дирљив говор професори Хасанагић и Бићанић су нас подсетили на саме почетке рада Школе те разне згоде и незгоде које су пратиле ових 10 година наше Школе.
Не смемо изоставити утиске ученика па тако Николина Стевић, ученица 2. разреда каже: \"Током програма ноћи књиге смо се супер дружили, забављали, али и нешто научили. Волела бих да поновимо ту вече. \"
Богдана Дерењ, ученица 3. разреда износи: \"Сматрам да је ово био веома занимљив и забаван догађај у којему су се ученици и професори дружили, смејали и забавили, такође се надам да ће ово постати традиција школе у којој ће ученици моћи интерактивније учити и прикупљати лепа сећања из средњошколских дана. \"