ПРОСЛАВА ДАНА ШКОЛЕ - СВЕТОГ САВЕ

Objavljeno:02-02-2015

ПРОСЛАВА ДАНА ШКОЛЕ - СВЕТОГ САВЕ
Литургијским сабрањем у капели cветог Саве, у Српској православној општој гимназији Кантакузина Катарина Бранковић којим је началствовао Његово Високопреосвештенство митрополит загребачко-љубљански g. др Порфирије започела је овогодишља прослава Светог Саве у Загребу.
Митрополиту су саслуживали архимандрит Данило, јеромонах Венијамин, јеромонах Никон, протојереј-ставрофор Слободан Лалић и ђакон Бранимир Јокић. Током богослужења, Митрополит је са ученицима и наставницима пресјекао славски колач. У бесједи митрополит Порфирије је говорио о значају cветог Саве: Славимо данас родоначелника нашег рода, духовног родитеља свих Срба који су послије њега у Христу пронашли смисао, духовну љепуту и пуноту живота. Славимо онога који је наш, српски, светитељ нашега рода, али управо као светитељ универзална личност. Славимо онога који јесте нашега рода, али у Христу и по љубави према Христу и благодати Божијој онога који је превазишао границе свога рода и простора на којима се родио. Иако припада своме роду, он кроз Христа припада читавој васељени.
Честистајући ученицима празник, Митрополит је пожелио свој дјеци да молитве Светога Саве буду у њих и да он својим молитвама истински просвећује, jер знање без врлине јесте једна лавина и бујица која руши све пред собом, а врлина је та која обуздава и усмерава знање тако да оно буде нама на корист, али и на добро свима онима који са нама долазе у контакт, нагласио је Митрополит.
Прослава је настављена у свечаној дворани Гимназије пригодним светосавским програмом који су припремили ученици и наставници Гимназије. Сала је била препуна узваника, а од истакнутих издвајамо изасланика предсједника Републике Србије г. Радослава Павловића, гђу Босу Продановић, отправницу послова Амбасаде Србије у Загребу са сарадницима, проф. др Милорада Пуповца, предсједника СНВ-а, гђу Веру Шутало испред Министарства просвјете Републике Хрватске, г. Бориса Милошевића из Министарства Управе, г. Славка Којића, начеlника управе за финансије Града Загреба са изасланством Града, г. Чедомира Вишњића, предсједника СКД Просвјета, представнике Српског привредног друштва Привредник, представнике амбасада Босне и Херцеговине и Русије у Загребу, професоре са Универзитета у Загребу Драгу Роксандића и Хрвоја Класића. Такођер, присутни су били војни аташеи Србије, Босне и Херцеговине, Русије и Аустрије у Загребу, директори Исламске гимназије г. Мевлуди Арслани и Спортске гимназије г. Слободан Матковић, режисер Дејан Аћимовић, бројно свештенство и монаштво.
Након Митрополитовог поздрава добродошлице, прочитано је писмо предсједника Републике Хрватске г. Иве Јосиповића у коме је пожелио ученицима да у себи сачувају драгоцјена пријатељства и сјећања: Ваша школа свједочи да традицију треба чувати. И да је чување националне и вјерске посебности у слободном демократском друштву вриједност. Оба идентитета која име ваше школе обећава чувати – нацинални српски и вјерски православни, дио су хрватског културног идентитета. Желим вам да у овој школи научите градити самопоуздање. Његујте Добро.
Потом се обратио изасланик предсједника Републике Србије г. Радослав Павловић који је инспиративно говорио о родоначелнику лозе Немањића, Стефану Немањи, његовој личности, државничкој визији, вјерском опредељењу: Његов живот је проткан тешкоћама, непрекидном борбом, али и украшен врхунским светитељским врлинама. Поуке и поруке Стефана Немање препознајемо као сопствено завештање, чувамо себе и унапређујемо систем вриједности у коме идеје поштовања и толеранције, јединства и саборности своје извориште имају у његовој мисли.
У име Министарства знаности, образовања и спорта поздраве и поруке је пренела гђа Вера Шутало присјећајући се периода прије десет година када се рађала идеја о оснивању српске гимназије у Загребу.
Услиједила је интересантна и маштовита светосавска академија коју су припремили ученици и наставници Гимназије. Светосавску химну је отпјевао гимназијски женски хор Ђулићи. Овогодишња тема академије је била свјетлост, а као инспирација послужили су текстови Светог писма, Платонове Државе, Вера образованих људи cв. Николаја Жичког, Дантеова Божанствена комедија, Његошева Луча микрокозма, Шекспирово дјело Ромео и Јулија, цитати Николе Тесле и богослужбена пјесма Свјетлости тиха. Догађај су забиљежиле камере Хрватске радиотелевизије.
У учионицама, холовима и ходницима презентовани су радови ученика и изложба икона академског сликара Недељка Тинтора, бившег гимназијског професора.