Prijatelji gimnazije

Film o gimnaziji

Školski list Spogovac

Aktivnosti - Biblijska Sekcija

Pri Srpskoj pravoslavnoj općoj gimnaziji Kantakuzina Katarina Branković djeluje biblijska grupa čiji su polaznici učenici sva četiri razreda Škole. U kapeli Svetog Save svakog ponedjeljka čitaju se novozavjetni tekstovi kroz koje se želi zainteresirati učenike za Bibliju i nastanak jednog od najizuzetnijih vjerskih i društvenih pokreta koji je svijet ikada vidio – hrišćanstvom.

Tokom dvije hiljade godina istorije, novozavjetni tekstovi su izvršili trajan uticaj na svjetsku civilizaciju. Oni se na jedinstven način obraćaju narodima različitih kultura i svih povijesnih razdoblja. Otuda milioni ljudi širom svijeta redovno čitaju Novi zavjet. Jedni u njegovim odlomcima prepoznaju vrhunska literarna ostvarenja dok drugi, tragaoci za duhovnošću, na njegovim stranicama pronalaze osobno nadahnuće za svoj svakodnevni život.

Uz iščitavanje novozavjetnog teksta i njegovo tumačenja, učenici se upoznaju sa biblijskom arheologijom, biblijskom istorijom, biblijskom geografijom i filologijom.

protojerej-stavrofor Slobodan Lalić i đakon Zoran Radić

Srpska pravoslavna opća gimnazija Kantakuzina Katarina Branković